جلسه هماهنگی جشنواره تئاتر فجر استانی برگزار شد


جلسه هماهنگی جشنواره تئاتر فجر استانی برگزار شد

جلسه هماهنگی جشنواره‌های تئاتر فجر استانی، با حضور مهدی شفیعی، مدیرکل هنرهای نمایشی، سعید اسدی، دبیر سی‌و‌چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، اتابک نادری، مدیر امور استان‌های مرکز و نمایندگان استان‌های متقاضی برگزاری جشنواره فجر استانی، صبح سه‌شنبه 17 آذر برگزار شد.

به گزارش سایت ایران تئاتر به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، در جلسه هماهنگی جشنواره‌های فجر استانی، صفی‌پور، مدیرکل ارشاد استان آذربایجان شرقی، ماحوزی، مدیرکل ارشاد استان بوشهر، حسینی، رییس امور هنری استان خراسان رضوی، امیدبخش، معاون هنری و صادقی، رییس شورای سیاستگذاری هنری استان فارس، شریفی، معاون هنری استان البرز، هوتی‌نیا، معاون فرهنگی هنری و زارع، رییس امور هنری استان یزد، حضور داشتند.

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، رویکرد این اداره‌کل در بهره‌مندی عموم مخاطبان از برنامه‌های تئاتر و رونق‌بخشی به فعالیت‌های تئاتر در استان‌های سراسر کشور را دو نکته مهم در برگزاری جشنواره‌های فجر استانی عنوان کرد.

مهدی شفیعی با تاکید بر این که هر استان در جزییات برگزاری جشنواره فجر صاحب اختیار خواهد بود و دبیری که از سوی استان معرفی می‌شود می‌تواند با خلاقیت، از توانایی‌ها و ظرفیت‌های موجود در کل استان بهره ببرد، گفت: آمادگی داریم در نمایشگاه‌های پوستر، عکس و کارگاه‌های آموزشی با استان‌ها همکاری کنیم.

او با اشاره به تفاوت‌های فرهنگی استان‌های برگزارکننده جشنواره فجر استانی، توجه به نیاز و مطالبات هنرمندان و عموم مخاطبان در هر استان را برای اعزام گروه‌های نمایشی ضروری دانست.

شفیعی گفت: تئاتر شهرستان ناگزیر است که به سمت اجرای عمومی و جذب مخاطب برود. در این صورت است که تئاتر جدی‌تر و حرفه‌ای‌تر می‌شود. اگر یک هنرمند از ابتدا برای جشنواره تولید کند و فقط در رقابت‌های جشنواره‌ای برای رسیدن به فجر قرار بگیرد، تاثیری بر فرهنگ و هنر استان نخواهد داشت.

مدیرکل هنرهای نمایشی تاکید کرد: فرهنگ خرید بلیت تئاتر برای شهرستان‌ها ضروری است. پرتال انجمن ظرفیت خوبی دارد که می‌توان بخش‌های اطلاع‌رسانی و فروش را نیز برای هر استان روی آن فعال کرد. از فرصت جشنواره فجر استفاده کنید و بانک اطلاعات مخاطبان خود را داشته باشید.

اتابک نادری، مدیر امور استان‌های اداره‌کل هنرهای نمایشی نیز در این نشست تاکید کرد که قدرت و دوام و بستری که موج جشنواره فجر استانی در کشور ایجاد می‌کند، از جشنواره مناطق بیش‌تر است و امیدواریم که فضایی از ارتباط بین استانی را ایجاد کند. بسته‌ای که برای فجر استانی دیده‌ایم ترکیبی از چند گروه مرور تئاتر تهران و چند گروه برگزیده استانی، برپایی نمایشگاه‌های عکس و پوستر و کارگاه‌های آموزشی است.

او تاکید کرد هر استان دبیر جشنواره فجر خود را هر چه زودتر معرفی و زمان‌بندی برگزاری جشنواره در استان، تعداد نمایش‌هایی که می‌تواند میزبانی کند و دیگر بخش‌های علمی و نمایشگاهی که می‌تواند در برنامه خود قرار دهد را اعلام کند.

نادری تهیه پلان سالن‌های هر استان و درج آن در سایت، بهره‌گیری از شعار جشنواره تئاتر فجر در تبلیغات و اطلاع‌رسانی و توجه به هنرمندان و گروه‌های جوان تئاتری را به نمایندگان 7 استان متقاضی برگزاری جشنواره فجر استانی پیشنهاد داد و تاکید کرد: بخشی از بازخورد یک اثر نمایشی در مواجهه با تماشاگران دیگر استان‌ها دیده می‌شود. چه بسا نمایش‌هایی که در استان‌های خود معمولی بوده‌اند، اما بازخورد بسیار خوبی از اجرا در استان‌های دیگر به‌دست آورده‌اند. این فرصت را از گروه‌ها نگیریم.

در ادامه این جلسه نماینده هر یک استان‌ها، پیشنهادهای خود را برای هر چه بهتر برگزار شدن جشنواره ارائه کرد که از آن میان انتخاب آثار با کیفیت برای اجرا در استان‌ها، حضور چهره‌های تئاتری در جشنواره‌های فجر استانی، برگزاری جشنواره‌های استانی قبل از جشنواره بین‌المللی فجر و چگونگی استفاده هر چه بیش‌تر و بهتر هنرمندان از جشنواره‌های فجر، اختصاص اعتبار جشنواره فجر استانی پیش از برگزاری جشنواره، اعزام دست‌کم یک نمایش خارجی به استان‌ها، انتخاب کارها بر اساس امکانات سخت‌افزاری هر استان و استقبال مخاطبان، به طوری که امکان اجرا در سالن‌های بزرگ و با ظرفیت بیش‌تر نیز فراهم شود و هزینه‌های برگزاری جشنواره و اعزام گروه‌های نمایشی، مورد بحث قرار گرفت.

سعید اسدی، دبیر سی‌و‌چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نیز به برگزارکنندگان فجر استانی پیشنهاد داد آرای مردمی و آرای نخبگان تئاتر در هر استان را جمع‌آوری و یکپارچگی هویت بصری جشنواره را، که زیر نظر هیات هنری شکل گرفته، حفظ کنند.

http://irantheater.ir/fa/58388

مطالب پیشنهادی :

نظرات بسته شده است .