تئاترهای روی صحنه تبدیل به تله‌تئاتر می‌شوند


تئاترهای روی صحنه تبدیل به تله‌تئاتر می‌شوند

مدیر شبکه چهار سیما گفت: در دوره جدید تلاش شده تا تئاترهایی که روی صحنه قرار دارند، مقابل دوربین شبکه چهار و داخل استودیو و با میزانسن و دکور تصویربرداری شوند.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از فارس ، رضا پورحسین مدیر شبکه چهار سیما با اشاره به تولید تله تئاترها در این شبکه تلویزیونی گفت: تله تئاترها به طور مرتب در ۵ سال گذشته در تلویزیون تولید می‌شد، اما بعد از مدتی به دلیل کمبود بودجه پخش آنها تعطیل شد چراکه تله تئاترها مثل سایر آثار نمایشی پر هزینه هستند.
وی درباره احیا کردن تله تئاترها در شبکه چهار سیما بیان داشت: در دوره جدید تصمیم بر این شد تا دوباره این تله تئاترها را احیا کنیم.
پورحسین در ادامه با اشاره به میزان مخاطبان تله تئاترها نیز بیان داشت: ممکن است تله تئاتر نسبت به برخی ساختارهای دیگر نمایشی مخاطب کمتری داشته باشد، اما در قالب یک برنامه هنری و زیربنایی همیشه مطرح بوده است.
وی افزود: در حال حاضر پخش تله تئاترهای داخلی و خارجی که در گذشته تولید شدند را آغاز کردیم. از طرفی تولید را با تکیه بر متن داخلی و یا متن‌های اقتباسی که البته نویسنده‌هایشان داخلی بودند از سر گرفتیم، اما متن‌های خارجی را رها نکردیم چراکه در گذشته از متن‌های درجه یک خارجی استفاده می‌کردیم و در حال حاضر سعی داریم تا همان‌ها را با رنگ و لعاب بیشتر مجددا پخش کنیم. جهت‌گیری کوتاه مدتمان،‌ توجه به متن داخلی است.
پورحسین با اشاره به درونمایه کلی این تله تئاترها و موضوعاتی که در آنها نشان داده می‌شوند، بیان داشت: درونمایه این تله تئاترها تاریخی هستند، اما در قالب طنز بیان می‌شوند و مثل سایر آثار نمایشی خط قرمزهای خودشان را دارند.
وی در ادامه افزود: قرار است تا پایان سال ۹۶ و اوایل سال ۹۷ هر هفته یک تله تئاتر از شبکه چهار سیما پخش شود که از این تعداد ۲۶ تله تئاتر تولیدی و جدید و ۲۶ تله تئاتر قدیمی هستند. به طور معمول تله تئاترها از جمله کارهای نمایشی است که می‌توانند چند بار بازپخش داشته باشند. همچنین طبق برنامه‌ریزی‌هایمان تا پایان امسال ۶ تله تئاتر تولید خواهد شد که تا الان تصویربرداری ۲ تله تئاتر به پایان رسیده است.
این مدیر در ادامه درباره همکاری از استعدادهای جوان در زمینه کارگردانی تله تئاترها نیز گفت: تعدادی از کارگردان‌هایی که در زمینه تئاتر فعالیت داشتند و با مدیوم تلویزیون نیز آشنا شدند،‌ را جهت همکاری در اینگونه آثار نمایشی انتخاب کردیم.
وی با اشاره به مهمترین دستاورد تولید تله تئاترهای دوره جدید سیما نیز بیان داشت: در دوره جدید تلاش شده تا تئاترهایی که روی صحنه قرار دارند، مقابل دوربین شبکه چهار و داخل استودیو و با میزانسن و دکور تصویربرداری شوند که تا به حال ۲ مورد از این تئاترها مقابل دوربین ما رفته‌اند. بر همین اساس هم با گروه‌های قدیمی و هم با گروه‌های جدید تئاتری همکاری کردیم که اغلب تلاشمان بر جوان بودن آنها است. در کنار این از پیشکسوتان عرصه بازیگری و کارگردانی نیز دعوت به همکاری کردیم.

http://theater.ir/fa/95987

مطالب پیشنهادی :

نظرات بسته شده است .