برنامه های تأتری استان های کشور در فروردین 93 اعلام شد


مدیر هماهنگی امور استان های مرکز هنرهای نمایشی، با اشاره به فعالیت های چشمگیر نمایشی در استان های کشور اعلام کرد: همزمان با دهه فاطمیه و روزهای آغازین سال 1393 فعالیت های گسترده ای از سوی اداره های فرهنگ و ارشاد اسلامی استان های کشور و انجمن های هنرهای نمایشی صورت گرفته است. 

“وحید لک” در گفت و گو با سایت ایران، اظهار کرد: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته از سوی اداره های فرهنگ و ارشاد اسلامی 31 استان کشور و انجمن های هنرهای نمایشی و بخش خصوصی، همزمان با این ایام برنامه های مختلفی در نظر گرفته شده که بخشی از آن را به صورت آماری به شرح زیر اعلام می کنم:
استان آذربایجان غربی، نمایش صحنه ای “در سایه سار سوگ سکوت” نوشته میلاد اکبرنژاد و کارگردانی کاوه محمدزاده در شهر بوکان روی صحنه خواهد رفت.
استان اردبیل، میزبان چهار نمایش میدانی در سطح شهر با عنوان “استقبال نوروز” خواهد بود. این نمایش ها تا اواخر اسفندماه ادامه خواهند داشت.
در استان البرز، نمایش های صحنه ای “و اینک آخرالزمان” به کارگردانی نصیری، “باله آفتاب” به کارگردانی عادل جلیلی و “چادری خاکی تر از خاک” به کارگردانی علی آزادی اجرا خواهند شد.
در استان ایلام، همایش و گردهمایی آثار خیابانی در مسیر بازدیدکنندگان راهیان نور برگزار خواهد شد که به زودی جدول اجراهای آن اعلام می شود.
استان چهار محال و بختیاری برنامه نوروزنامه را در نظر گرفته اند که در تمام شهرهای این استان از جمله کردستان، بروجرد، لردگان اجرا خواهد شد. این برنامه ها از 2 فروردین ماه آغاز خواهند شد.
استان خراسان رضوی، با جشنواره استقبال از بهار و اجرای نمایش های میدانی و خیابانی به استقبال سال جدید خواهد رفت.
در این استان، مسئولان با هنرمندان استان دیدار خواهند کرد و جشن هفت سین تئاتر را به صورت مراسم آئینی برگزار می کنند. همچنین نمایش “روزی که زمین نان می شود” نیز به کارگردانی محمدتقی آریان به صحنه می رود.
استان خوزستان، با میزبانی از گروه های تئاتر خیابانی، ویژه برنامه ای را به کارگردانی بهنام کاوه و محمد دلایر ویژه راهیان نور در نظر گرفته اند که در شهرهای مختلف این استان اجرا می شود. همچنین نمایش های “زخم دل” به کارگردانی حسین ذوالفقاری، تعزیه “فاطمه زهرا (س)” در شهر شوش و “نور خورشید” به کارگردانی محمد جعفری در شهر اندیمشک اجرا خواهند شد.
در استان سمنان، ویژه برنامه مجالس تعزیه خوانی همزمان با دهه اول فاطمیه برگزار می شود. همچنین در بخش دوم برنامه های این استان، شاهنامه خوانی با کارگردانی روح الله صفا برگزار خواهد شد.
استان سیستان و بلوچستان نیز پیش بینی نمایش های خیابانی و دو اثر صحنه ای همزمان با این ایام را دارد که به زودی اعلام خواهد شد.
در استان قزوین، مجالس تعزیه ویژه مسافران نوروزی در مسیرهای پرتردد مانند مراکز ورودی، توریستی و بوستان ها اجرا می شود.
قشم، مستقل از استان هرمزگان، نمایش های خیابانی را ویژه جزیره قشم و جزایر اطراف آن برگزار می کند.
در استان کرمان جنوب، مراسم نوروزخوانی با حضور هنرمندان توانمند و پیش کسوت استان برگزار می شود.
در استان کرمانشاه، جشنواره نمایش خیابانی طراحی شده که گروه ها آثار خود را در بیستون و طاق بستان اجرا خواهند کرد. همچنین نمایش صحنه ای به کارگردانی هواس پلوک و چهار نمایش طنز با توجه به شرایط استان در نقاط مختلف شهر اجرا می شود.
در استان کهگیلویه و بویراحمد، بخشی از اجراهای عموم در ایام نوروز در نظر گرفته شده است. همچنین مراسم آئینی و نوروزخوانی دستمال بازی و پوشمال همراه با موسیقی محلی این منطقه از دیگر برنامه های این استان است.
در استان گیلان، در منطقه آزاد انزلی برنامه های متنوعی به صورت میدانی و خیابانی به مدت یک هفته اجرا خواهد شد. همچنین 7 و 8 فروردین ماه گروه های نمایشی در فضاهای باز و بوستان شهرآستانه اشرفیه اجرای برنامه دارند. شعرخوانی و مراسم های آئینی بخشی دیگر از برنامه های در نظر گرفته شده برای این استان است.
استان گلستان، مراسم استقبال از نوروز را برگزار خواهد کرد که به معرفی گونه های نمایشی ایرانی و سنتی به ویژه تخت حوضی می پردازد.
در استان مازندران، جشنواره نوروزخوانی در حال برگزاری است و مراسمی را تحت عنوان آئین نوروز در بهشهر به صورت گسترده برگزار می کنند.
استان هرمزگان همایش فاطمیه را با برگزاری سه مجلس تعزیه در دستور کار خود قرار داده است. از دیگر سو نمایش “خاله سوسکه” به کارگردانی رضا جوشعار ویژه کودکان و نوجوانان به مناسبت روز جهانی تئاتر به صحنه خواهد رفت. همچنین دو جشنواره تئاتر خنده در شهر بستک، جشنواره ساحلی با سه نمایش و نمایش طنز در شهر بشاگرد از دیگر برنامه های در دست اجراست.
و در پایان تئاترشهر استان همدان نیز میزبان اثری از حمیدرضا رضایی مجد و برنامه نقالی مهدی چایانی است که هر روز در آرامگاه بوعلی سینا اجرا خواهد شد.
لک در پایان این گزارش خاطرنشان کرد: استان های کشور فعالیت های گوناگون دیگری را نیز همزمان با این ایام در نظر گرفته اند که به محض دریافت اطلاعات تکمیلی، مرکز هماهنگی امور استان ها آن را در اختیار علاقه مندان قرار خواهد داد.
http://www.theater.ir/fa/news.php?id=38916

 

مطالب پیشنهادی :

نظرات بسته شده است .