ایرج راد روند اجرای آثار نمایشی در سالن جدید خانه تئاتر را تشریح کرد


ایرج راد  روند اجرای آثار نمایشی در سالن جدید خانه تئاتر را تشریح کرد

ایرج راد از تشکیل شورای سیاستگذاری ویژه‌ای از طرف هیات مدیره خانه تئاتر برای برنامه‌ریزی و خط مشی پذیرش آثار نمایشی برای اجرا در سالن جدید خانه تئاتر خبر داد.

سرانجام با تکمیل آخرین مراحل ساخت‌و ساز و نصب صندلی‌ها و تجهیزات نهایی ساختمان جدید خانه تئاتر سرانجام مقارن با مبعث پیامبر اکرم(ص) و با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رسما افتتاح شد. ساختمانی که اگرچه طولانی شدن ساخت آن بسیاری را نسبت به اتمام کار ناامید ‌کرده بود، اما در نهایت آنچه تحت عنوان ساختمان جدید به جامعه تئاتری کشور تحویل داده شد به نوعی خستگی این چند ساله را از تن‌ها زدود. در این بین، بی‌‌تردید یکی از ویژگی‌های جالب توجه ساختمان جدید خانه تئاتر، ساخت سالن نمایشی با گنجایش 180 تا 200 تماشاگر و با آخرین امکانات صوتی و نوری است که به گفته سازندگانش همانند آن در هیچ جای ایران وجود ندارد؛ سالنی که قرار است در آینده‌ای نزدیک برای اجرای آثار نمایشی در اختیار گروه‌‌های تئاتری قرار بگیرد.

در همین راستا فرصت را مغتنم شمرده و از ایرج راد بعنوان یکی از اعضاء اصلی هیات مدیره و مدیرعامل پیشین خانه تئاتر درباره نحوه واگذاری این سالن بعنوان یکی از بهترین بلک‌باکس‌های موجود در کشور به گروه‌های تئاتری پرس‌وجو کردیم. ایرج راد در این‌باره با بیان اینکه این مجموعه به زودی میزبان اجرای نمایش‌های هنرمندان تئاتر خواهد بود به ایران تئاتر گفت: آنچه در اینجا شکل گرفته از بهترین مصالح ساختمانی به صورت ویژه تهیه شده است. سعی کرده‌ایم کلیه لوازمی که در اینجا به کار رفته از بهترین‌ها باشد. این ساختمان چه از نظر تاسیسات و چه از نظر امکانات مکانیکی، سازه و استحکام وضعیت بسیار ویژه‌ای دارد.

راد با تاکید بر اینکه برای اولین بار در ایران یکی از آخرین تکنولوژی‌های سیستم نور در سالن بلک‌باکس ساختمان جدید خانه تئاتر مورد استفاده قرار گرفته، افزود: اگرچه هنوز اطلاعات و آگاهی کامل برای استفاده از آن را نداریم و آرام آرام باید این را بیاموزیم و حداکثر استفاده را از آنها ببریم. مثلا سیستم صوتی این سالن با 18 اسپیکر یکی از بهترین سیستم‌های صوتی در سالن‌های کشور است و علاوه بر این یکی از بهترین سیستم‌های آکوستیک صدا در این سالن بکار رفته است.

او در ادامه در خصوص سیاستگذاری‌های خانه تئاتر ایران برای میزبانی از گروه‌ها و آثار نمایشی بیان کرد: از طرف هیات مدیره خانه تئاتر شورای سیاستگذاری ویژه‌ای تشکیل خواهد شد تا بر اساس آن برنامه‌ریزی و خط مشی پذیرش آثار نمایشی برای اجرا در این مجموعه تعیین بشود. در حال حاضر پیشنهادهای مختلف و متعددی برای اجرا در این سالن وجود دارد ولی همۀ این‌ها باید در شورای سیاستگذاری بررسی شود؛ بدیهی است که این مجموعۀ مشی مستقلی را در ارتباط با اجرای نمایش‌ها اتخاذ خواهد کرد.

راد در ادامه سخنان خود با اشاره به چندمنظوره بودن سالن نمایش خانۀ تئاتر اضافه کرد: این سالن با تجهیزات ویژه‌ای که دارد امکان‌های مختلفی را برای بهره‌برداری بیشتر در اختیار ما می‌گذارد. این مکان با بهره‌مندی از سیستم پیشرفته و حساس پخش صدا به جز اجرای نمایش می‌تواند در قالب پلاتو اجرا و ضبط برنامه‌های تلویزیونی نیز فعالیت داشته باشد. علاوه بر این دوربین‌های اچ‌.دی تعبیه شده در این سالن امکان ضبط همزمان تمامی اجراها را فراهم کرده‌اند.

مدیرعامل پیشین خانۀ تئاتر همچنین در ارتباط با دیگر ویژگی‌های سالن نمایش مجموعۀ خانۀ تئاتر ایران گفت: سیستم برق اضطراری مجهزی برای پوشش برنامه‌ها در هنگام قطعی برق برای این مجموعه در نظر گرفته شده، همچنین فایرباکس‌ها و سیستم اعلام حریق تعبیه شده با استانداردهایی قابل قبول تا حد امکان ایمنی بخش‌های مختلف مجموعه را تامین می‌کند.

ایرج راد در پایان با اشاره به ایجاد کتابخانه و مرکز اسناد تئاتر در بخشی دیگری از ساختمان جدید خانۀ تئاتر ایران اظهار داشت: این مخزن شامل نزدیک به 15هزار جلد کتاب و اسناد تئاتر به زبان‌های فارسی، انگلیسی و آلمانی است که بخش بزرگی از این‌ها از سوی زنده‌یاد رکن‌الدین خسروی به این مجموعه اهدا شده است.

http://theater.ir/fa/106746

مطالب پیشنهادی :

نظرات بسته شده است .